+38 (096) 014-71-12

ФОП чи ТОВ? Що краще обрати для створення власного бізнесу?

Чим відрізняється бухгалтерія для ФОП та бухгалтерія на підприємстві. Що саме обрати, щоб не сплачувати зайві податки?

Одне з найпопулярніших питань на консультації при створенні бізнесу: «Що саме мені створити: ФОП чи ТОВ?» Ми вирішили написати статтю про це, щоб розкрити відповіді на загальні питання. Але все ж кожен випадок індивідуальний, тому наша порада: не поспішайте з рішенням, краще оберіть консультацію, щоб отримати відповіді на всі свої питання, а вже після цього робіть перші кроки.  

Отже, давайте розберемося, що таке ФОП, а що таке ТОВ.  

ФОП (фізична особа-підприємець) – це фізична особа, яка реалізує свою здатність до праці шляхом самостійної, на власний ризик діяльності з метою отримання прибутку. Відповідальність така особа несе всім власним майном. На сьогодні – бути ФОП на спрощеній системі оподаткування – це самий дешевий спосіб мати свій бізнес. Але на єдиному податку можуть бути не всі. Наприклад на спрощеній системі не можна здійснювати торгівлю міцним алкоголем, тютюном або вести діяльність в сфері аудиту чи проведення гастрольних закладів тощо. 

Бухгалтерія для ФОП на спрощеній системі проста та не займає багато часу. Мінімальна вартість бухгалтерського супроводу для ФОП – 400 грн у місяць. З нашими тарифами для ФОП ви можете ознайомитися тут. Всі, хто займається торгівлею на ринку, обирають першу групу єдиного податку. Другу групу часто обирають салони краси, перукарні, кав’ярні, ресторани, магазини з продажу продуктів та одягу і взуття. Третя група єдиного податку оптимальна для послуг в сфері IT, дизайну тощо.

Податкове навантаження для ФОП на єдиному податку залежить від групи, але є один податок, який для всіх груп розраховується однаково – це ЄСВ. ЄСВ – це сплата ФОП до пенсійного фонду за самого себе (ці сплачені місяці зараховуються у трудовий стаж). Розраховується він як 22% від мінімальної заробітної плати, тож у 2021-му році він складає 1 320,00 грн у місяць.  

Отже, розглянемо приклад для ФОП:  

Ви зареєстровані як ФОП на другій групі єдиного податку, у вас кав’ярня з продажу кави та тістечок, ви працюєте один (одна) без найманих працівників. Ваші щомісячні витрати у 2021 році:
ЄСВ – 1 320,00 грн (якщо мінімальна зарплата не зміниться протягом року).
Єдиний податок – 1 200,00 грн.
Загалом податки за місяць 2 520,00 грн.
Послуги бухгалтера для ФОП – 500 грн.
Тобто загальні місячні витрати на податки та бухгалтера складають
3 020,00 грн. 

ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю) – це юридична особа, заснована одним або декількома особами, які мають свої частки у статутному капіталі (скільки грошей вклали, так і розділили). Відповідальність ТОВ несе своїм статутним капіталом, а отже кожен власник – лише своєю часткою.  

Для ТОВ також є можливість обрати єдиний податок. Він такий же як для ФОП третьої групи – 5% від доходу або 3% з реєстрацією ПДВ. Але для того, щоб бути на єдиному податку, треба здійснювати діяльність за КВЕДами, які дозволені для спрощенців. Вони однакові для ТОВ і для ФОП. Також не треба забувати, що у єдиному податку є граничний рівень доходу. У 2021 році це 7,002 млн гривень.

Якщо діяльність вашого підприємства не дозволяє бути на єдиному податку, або рівень доходу в 7 мільйонів вам замало, тоді загальна система оподаткування саме для вас. Бухгалтерія на підприємстві з загальною системою оподаткування набагато складніша ніж для ФОПа на спрощеній системі. Мінімальний тариф – 5000 грн у місяць. З тарифами для юридичних осіб можете ознайомитися тут. Вартість залежить від багатьох факторів – кількості продажів, співробітників, постачальників та розрахунків, від виду діяльності та додаткових об’єктів обліку: транспортних засобів, земельних ділянок, підакцизних товарів тощо. 

Але на загальній системі працює єдина схема розрахунку податку на прибуток, це 18% від прибутку на підприємстві. Також потрібно не забувати про ПДВ (податок на додану вартість) у розмірі 20%. Для розрахунку податків треба рахувати і дохід, і видатки на підприємстві.

Розглянемо приклад для ТОВ:  

Ви – ТОВ на загальній системі оподаткування, мережа магазинів взуття. 
У січні 2021 року ви продали партію взуття на 250 000,00 грн 
завезли партію взуття вартістю в 100 000 грн 
Сплатили мито 10% – 10 000 грн 
Сплатили ПДВ на митниці 20 000 грн+ ПДВ з реалізації 21 666,66 грн 
Сплатили за транспортування та оренду приміщення для продажу – 20 000 грн 
Заробітна плата за січень директору (оклад 10 000) та продавцеві (оклад 7500) – 21 350 грнБухгалтерський супровід – 5 000 грн 
Прибуток становить 51 983,33 грн 
Податок на прибуток (18%) складає 9 357,00 грн 
Чистий прибуток після сплати податків є 42 626,33 грн. 
Рентабельність 17%  

Подібним чином ми можемо прорахувати і ваш бізнес-план на консультації. Ви зможете спланували свій прибуток і прорахували, який саме об’єм потрібно робити (продавати, завозити, виробляти), щоб отримувати прибуток, який буде давати вам сенс займатися цим бізнесом.

Отже, якщо підбити підсумок, хто ж обирає ТОВ? ТОВ обирають ті, хто не хоче ризикувати власним майном в своїй діяльності, хто планує вести діяльність з партнерами, хто планує дохід більше 5-7 мільйонів на рік, кому важливо бути платником ПДВ. Також мати юридичну особу більш презентабельно для участі в міжнародних угодах, тому що створити юридичну особу та утримувати її набагато дорожче ніж створити та мати власний ФОП.   

Хто ж обирає створення ФОП? Хто працює сам на себе, не має співвласника або партнера, хто бажає зекономити хоча б на перших етапах, бо ніхто не знає, як цей бізнес може піти. Той, чия діяльність підпадає під можливість бути на єдиному податку, бо на загальній системі для ФОП працювати майже не можливо.

І не залежно від того, що саме ви обираєте, наші послуги бухгалтерії для ФОП або бухгалтерії на підприємстві для вас відкриті. А що таке бухгалтерський аутсорсинг і для кого він існує, ми писали у нашій статті.

То що ж саме для вас, ФОП чи ТОВ? Поміркуйте, а краще зателефонуйте нам. Ми з радістю допоможемо розібратися та не помилитися з рішенням. 

З повагою, ТОВ «Сігма солюшинс»   

м. Київ, ​вулиця Верховинна 36А

 info@sigmasolutions.com.ua

+38 (096) 014-71-12

Ми працюємо: 
пн-пт 09:30 – 17:30 
сб-нд вихідний

ЗАЛИШИЛИСЯ ЗАПИТАННЯ?

Напишіть нам, відповімо на всі



Заявка принята в обработку
Ошибка