+38 (073) 305-10-55

Облік товарів у ФОП  

Які документи треба вимагати від постачальників? Скільки часу їх треба зберігати та де саме?

Облік товарів для підприємця – майже одна з болючіших тем. Чимало в цій темі є не зрозумілого. Так давайте розберемося, які ж треба зробити мінімальні кроки, щоб убезпечити себе та свій бізнес.

У нормативних документах зазначено, що ФОП, який продає товар, зобов’язаний: «здійснювати, в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), які відображені в такому обліку». Але жодного нормативно-правового акту, який описує, як саме цей облік потрібно вести, не існує. Тому, податківці і судова практика приходять до єдиного знаменника в тому, що наявність обліку – це наявність первинних документів на товар.

Тобто ФОП зобов’язаний забезпечити на місці торгівлі документи, які підтверджують походження товарів, які він продає.

Які є види цих документів?

-       Видаткова накладна; 
-       Товарний чек, заповнений правильно (має реквізити того, хто продав вам товар); 
-       Фіскальний чек.  

Наявність будь-якого з цих документів на товар, який ви отримуєте у постачальника, убезпечує вас від проблем з податківцями при перевірці. До речі, печатка не є обов’язковим реквізитом. Згідно ч. 3 ст. 581 ГКУ наявність або відсутність печатки не має жодних юридичних наслідків.  

Немає жодного значення, як саме ви купили цей товар: за готівку, з банківського рахунку ФОП або за власні кошти з особистої картки. Процес оплати хвилює лише вас та продавця, тому обирайте найзручніший для вас обох варіант. Як би ви не розрахувалися, продавець зобов’язаний видати вам документ на товар, а ви маєте його вимагати. 

Тож з цим розібралися – вимагаємо від постачальників документи на товар, не купуємо у тих, що не надає таких документів, бо це означає, що ви сприяєте торгівлі контрабандними товарами та збільшуєте ризик для себе. Ці документи краще зберігати 1095 днів (3 роки). На місці торгівлі треба зберігати документи по тим товарам, які є в продажу. Щодо минулих продажів, документи можна зберігати у будь-якому зручному для вас місці. 

  

Що ж буде, якщо таких документів на товар у вас немає?  

По-перше, податківці можуть намагатися цей товар визнати як безоплатно отриманий. А це означає, що вартість такого товару повинна бути в обліку доходу. 

По-друге, можуть визнати цей товар купленим у фізичної особи і нарахувати податки з цього продажу (ПДФО 18% та ВЗ 1,5%). 

По-трете, застосують штраф за не збереження первинних документів (від 510 до 1020 грн) 

У будь якому разі всіх цих неприємних речей треба уникати. 

А якщо вам потрібна додаткова консультація, допомога стосовно обліку, ми завжди ради допомогти. Зв’яжіться з нами через зручний месенджер або зателефонуйте та отримайте якісну та професійну послугу від ТОВ «Сігма солюшинс».  

м. Київ, вул. Михайла Котельника, 25

 info@sigmasolutions.com.ua

+38 (073) 305-10-55

Ми працюємо: 
пн-пт 09:30 – 17:30 
сб-нд вихідний

ЗАЛИШИЛИСЯ ЗАПИТАННЯ?

Напишіть нам, відповімо на всі



Заявка принята в обработку
Ошибка