+38 (073) 305-10-55

Які документи стосовно доходів ФОП необхідно зберігати і скільки часу?  

Сьогодні розглянемо одне з найпоширеніших питань, яке задають підприємці на спрощеній системі оподаткування: «Які документи ФОП повинен давати покупцю та що ФОП повинен зберігати і скільки часу?»  

Нагадаємо, що ФОП на спрощеній системі оподаткування (1-3 групи єдиного податку, не платники ПДВ) ведуть облік лише своїх доходів. Результатом цього обліку є заповнена книга обліку доходів (щомісячно) та складання Декларацій єдиного податку з підсумком цих доходів за квартал або рік.  

Платники податків повинні вести облік доходів на підставі первинних документів (ст. 44.1 ПКУ), а первинні документи – це фіскальні чеки, товарні чеки, квитанції, акти виконаних робіт (наданих послуг), видаткові накладні, товарно-транспортні накладні.

Якщо ФОП працює з юридичною особою, тут все чітко та зрозуміло – бухгалтер юридичної особи на дасть вам «забути» про надання документу, буде вимагати саме те, що потрібно:

якщо надана послуга чи виконані роботи  –  це акт виконаних робіт (наданих послуг); 

якщо куплений товар – це видаткова накладна на цей товар.

Для правильного оформлення цих документів звертайтеся до свого бухгалтера. Він/вона вам їх підготує і ви, підписуючи 2 екземпляра документа (ставиться підписи обох сторін), один залишаєте собі. Зберігати цей «скарб» необхідно 1095 днів, тобто 3 роки (ст.44.3 ПКУ). 

Що робити, якщо покупцем у вас не юридична особа, а звичайні люди? 

Наприклад: у вас салон краси, до вас прийшла жіночка, зробила стрижку/манікюр, заплатила гроші за отриману послугу і пішла. Що у вас має залишитися після цього? 

Розглянемо ЯК ЦЯ ОПЕРАЦІЯ МАЄ БУТИ ОФОРМЛЕНА, якщо у вас немає касового апарату 

Кожний ФОП при отриманні грошей (готівкових або через пос-термінал), зобов’язаний видати кожному покупцю товарний чек або квитанцію. В них зазначається, яку саме послугу (або товар) клієнт, за якою ціною, у якій кількості, а також реквізити ФОП, який продав цю послугу (товар). 
 
Цей документ складається у двох примірниках: один видається клієнту, а другий залишається у вас (найчастіше форми товарних чеків вже продаються з можливістю скопіювати інформацію на другий примірник). Ось цей другий примірник ви і повинні зберігати 3 роки. 

Товарний чек або квитанція видається клієнту на вимогу. Тобто, якщо клієнт не запитав про нього (а це 98% випадків), то і документ не оформлюється. Як наслідок в такому випадку ви не маєте у зберіганні і вашого екземпляру.

Із цього виникає найболючіше питання: а що мені буде за те, що в мене немає цих документів? 

По-перше, відсутність документів може бути виявлено лише під час перевірки податківцями. Якщо ви своєчасно сплачуєте податки, ведете правильно облік, подаєте звітність, не перевищуєте лімітів, то вірогідність, що до вас завітає перевірка, не дуже велика.  

По-друге, у найлегшому випадку, вам нарахують адміністративний штраф 510 грн за перше порушення та 1020 грн за кожне наступне (п.212.1 ПКУ). 

По-третє та найнеприємніше, у разі якщо у вас немає первинних документів, ви не можете доказати, за які саме послуги (товар) отримували кошти. В цьому випадку ви розв’язуєте податківцям руки, щоб застосувати до вас додаткові санкції. І вони дуже серйозні: 

Отримання доходу за не зареєстрованими КВЕДами несе за собою оподаткування 15% податків на дані надходження та перехід на загальну систему оподаткування (41,5% податків) з наступного кварталу (можуть перевести «заднім числом»). 

Вже в близькому майбутньому всі ФОП, які отримують дохід за готівку або за допомогою розрахунків банківськими платіжними картками, мають встановити касові апарати – з 01.01.2022 року. 

З 01 січня 2022 року всі ФОП, отримуючи кошти, будуть зобов’язані видати клієнту фіскальний чек (який видає касовий апарат або РРО). Цей чек і є первинним документом, що має бути оформлений у ФОП. 

Його не потрібно друкувати і зберігати для себе, адже кожного дня за підсумками ви будете робити Z-звіт, і саме він буде зберігатися. А якщо ви встановите собі програмний РРО, то вся ця інформація зберігатиметься на серверах податкової, тому нічого друкувати не потрібно.  

До цієї нової реальності потрібно звикнути та підготуватися. Якщо ви досі не обрали собі бухгалтера, який стане вам надійним консультантом з подібних питань, ми з радістю підставимо своє плече. Звертайтеся до нас у буд-який зручний спосіб. Будемо раді співпраці! 
 
З повагою, ТОВ «Сигма Солюшинс»  

м. Київ, вул. Михайла Котельника, 25

 info@sigmasolutions.com.ua

+38 (073) 305-10-55

Ми працюємо: 
пн-пт 09:30 – 17:30 
сб-нд вихідний

ЗАЛИШИЛИСЯ ЗАПИТАННЯ?

Напишіть нам, відповімо на всі



Заявка принята в обработку
Ошибка